Ett postapokalyptiskt USA. Eli (Denzel Washington) är på en trek mot USA västkust. Vägen kantas av diverse hinder, som härjande rövarband och en ständig brist på föda, och framför allt vatten.
I jakt på det livsviktiga vattnet stannar Eli till vid en liten stad som styrs med järnhand av en viss Carnegie (Gary Oldman). Snart visar det sig att Carnegie och hans män letar efter en speciell bok som Carnegie tror sig kunna använda för att kontrollera människor och hjälpa honom i sina expansiva planer.
Eli visar sig vara i besittning av just denna speciella bok (King James Bible), och tvingas efter en häftig elstrid fly ut i vildmarken. Jakten är i gång.

Filmen är mycket sevärd, inte minst för det vackra och realistiska skildringen av det postapokalyptiska landskapet, som det underbara soundtracket.
Skrivet av Daniel Gunnestam - Piteå stadsbibliotek







