2020 års bästa från Luleå
Förra året kom det ut många bra böcker, personalen i Luleå har valt ut dessa. Några av tipsen finns också som e-böcker, så de kan du ladda ner och läsa eller lyssna på direkt.
När Doris en dag får vara på hunddagis träffar hon flera andra hundar som var och en har sin egen speciella uppgift, men vad har Doris för uppgift? Hon tycker om att ligga på rygg och titta på sina tassar, men räcker det? Passar hon att bara vara som hon är? Som sällskapshund åt sin tant. För ålder 0-5 år.
En berättelse om att landa i en ny familjekonstellation och bit för bit hitta sin plats i den. För ålder 0-5 år.
En inkännande och finstämd berättelse om en komplicerad mor/dotterrelation i Lettland under senare delen av 1900-talet. Modern är fertilitetsläkare som efter att ha fött sin dotter lämnar hemmet tills mjölken har sinat för att inte förgifta barnet med en mjölk som hon upplever som förgiftad.
Dottern växer upp växelvis hos mamman och morföräldrarna och har uppenbara problem med att dricka mjölk. I vartannat kapitel får vi mammans och dotterns synvinkel på hur deras relation förändras genom åren och hur det auktoritära styre som då rådde i Lettland påverkar dem. En bok som jag inte kunde lägga ifrån mig förrän den var ”färdigläst”.
Det handlar om människor i rörelse, på skav mot tillvaron, om begär och bekräftelse, om kultfilmen Aliens vid Piteälven, om att spela i det ganska hopplösa bandet Personligt Varumärke och om att gå rakt in i natten med sikte mot Glommersträsk.
Varför kan man odla champinjoner men inte kantareller?" Under en svamputflykt får författaren frågan från sin dotter. Han är biolog och vetenskapsjournalist men vet inte svaret. Det blir starten på en resa som tar oss både ner i urberget och ut i världsrymden.
Svampen är en livsform som kan vara miljardtals år äldre än man trott och samtidigt den är en mästare på kommunikation! Svampar kan vara både våra värsta fiender och våra bästa vänner, och trots att de är närmare släkt med djur än med växter är deras liv till stora delar ett mysterium. Välkommen till Svamparnas planet!
I områden där samhället sviker står andra beredda att ta sig an uppgiften att skipa rättvisa och utöva makt. Som familjen Al Asim. Under mer än ett decennium har den prisbelönta journalisten Johanna Bäckström Lerneby följt familjen från Angered utanför Göteborg.
Nu berättar hon om hur de kontrollerat en hel förort med 50 000 invånare. Och vad som händer när svenska myndigheter går samman för att försöka slå ut det som kallas det "parallella samhället".
I detta omskakande reportage får vi följa familjen, de som drabbats av deras brott och myndigheternas jakt för att sätta dit dem -- en gång för alla. Nominerad till Augustpriset 2020.
Augustprisvinnare 2020.