Kom öde ö rädd
Fanny Felicia Svanberg går från klarhet till klarhet
Vi känner igen namnet Fanny Felicia Svanberg från de fina böckerna om Felicia Fahlander som hon illustrerade. Kom öde ö rädd är hennes debut som bilderboksförfattare med egna bilder och det smakar mer!
De två skogsråttorna Daisy och Spolen är syskon och bor i en gammal tall i skogen. Spolen är trött och vill fortsätta sova, men Daisy tvingar med honom på en utflykt till stranden.
Detaljrika bilder
Precis när de ska gå hem igen ser Spolen något som flyter ute i vattnet. Det är en flaskpost från någon som heter Tots – och Tots verkar vara i fara. Det mesta av texten i brevet har flutit ut, men Spolen kan tyda orden KOM ÖDE Ö RÄDD -TOTS.
Spolen bygger en flotte och de seglar iväg mot den öde ön. Ska de hinna rädda Tots (som kanske är en kusin) innan det är för sent?
Det här är en spännande äventyrsberättelse i bilderboksform, med härliga bilder som innehåller många detaljer. Nu ser jag fram emot nästa bok av Fanny Felicia.
Nyfiken på böckerna om Felicia Fahlander? Låna och läs