Turlista Luleå bokbuss allmänheten 2020-2021

Ale

Måndag 10/8, 14/9, 12/10, 16/11, 14/12, 1/2, 1/3, 12/4, 10/5, 7/6
Ale byaväg 141 kl 16.40 ca
Ale byaväg 187 kl 17.05 ca
Ale byaväg 550 kl 17.30 ca

Alhamn

Onsdag 26/8, 23/9, 21/10, 25/11, 13/1, 10/2, 17/3, 21/4, 19/5, 16/6
Alhamnsvägen 640 kl 10.50 ca
Fagerviks vsk kl 11.55 ca

Alvik

Fredag 4/9, 2/10, 6/11, 4/12, 22/1, 19/2, 26/3, 30/4, 28/5
Alviksvägen 61 kl 09.35 ca

Tisdag 11/8, 15/9, 13/10, 17/11, 15/12, 2/2, 2/3, 13/4, 11/5, 8/6
Hampmyrvägen 18 kl 17.00 ca

Alvik/Långnäs

Fredag 4/9, 2/10, 6/11, 4/12, 22/1, 19/2, 26/3, 30/4, 28/5
Alviksvägen 270 kl 09.10 ca

Antnäs 

Fredag 4/9, 2/10, 6/11, 4/12, 22/1, 19/2, 26/3, 30/4, 28/5
Ica kl 10.00 ca
Norrbyvägen 46 kl 10.40 ca
Norrbyvägen 9 kl 11.00 ca

Onsdag 2/9, 30/9, 4/11, 2/12, 20/1, 17/2, 24/3, 28/4, 26/5, 23/6
Sörbyvägen 36/Sörbygården kl 15.30 ca

Tisdag 11/8, 15/9, 13/10, 17/11, 15/12, 2/2, 2/3, 13/4, 11/5, 8/6
Gevärsvägen kl 18.10 ca

Avan

Måndag 10/8, 14/9, 12/10, 16/11, 14/12, 1/2, 1/3, 12/4, 10/5, 7/6
Avans byaväg 4 kl 18.15 ca
Avans byaväg 34 kl 18.30 ca

Bensbyn

Onsdag 9/9, 7/10, 11/11, 9/12, 27/1, 24/2, 31/3, 5/5, 2/6
Benzeliusvägen 23 kl 12.50 ca

Onsdag 12/8, 16/9, 14/10, 18/11, 16/12, 3/2, 3/3, 14/4, 12/5, 9/6
Innerbyvägen kl 19.00 ca

Bergnäset

Onsdag 26/8, 23/9, 21/10, 25/11, 13/1, 10/2, 17/3, 21/4, 19/5, 16/6
Bergnäsets trygghetsboende kl 08.30 ca

Onsdag 9/9, 7/10, 11/11, 9/12, 27/1, 24/2, 31/3, 5/5, 2/6
Trollebergsvägen/Kullevägen kl 08.15 ca

Tisdag 1/9, 29/9, 3/11, 1/12, 19/1, 16/2, 23/3, 27/4, 25/5, 22/6
Stengatan busshållplats kl 09.00 ca
Bergnäsgården kl 09.50 ca
Trollnäsvägen/Faktorsvägen kl 15.10 ca

Bjursträsk

Onsdag 2/9, 30/9, 4/11, 2/12, 20/1, 17/2, 24/3, 28/4, 26/5, 23/6
Norra Bjursträsk kl 18.00 ca

Björsbyn 

Tisdag 25/8, 22/9, 20/10, 24/11, 12/1, 9/2, 16/3, 20/4, 18/5, 15/6
Bygdegården kl 10.55 ca

Måndag 31/8, 28/9, 2/11, 30/11, 18/1, 15/2, 22/3, 26/4, 24/5, 21/6
Valles Backe busshållplats kl 18.20 ca

Bredträskheden

Tisdag 1/9, 29/9, 3/11, 1/12, 19/1, 16/2, 23/3, 27/4, 25/5, 22/6
Bredträskbyaväg vsk kl 18.10 ca

Brändön

Onsdag 12/8, 16/9, 14/10, 18/11, 16/12, 3/2, 3/3, 14/4, 12/5, 9/6
Staffansvägen 62 kl 17.30 ca
Handelsboden fd kl 18.00-18.40 ca

Burströmska

Tisdag 25/8, 22/9, 20/10, 24/11, 12/1, 9/2, 16/3, 20/4, 18/5, 15/6
Burströmska övre parkeringsplats kl 10.10 ca

Bälinge 

Måndag 10/8, 14/9, 12/10, 16/11, 14/12, 1/2, 1/3, 12/4, 10/5, 7/6
Bälingegården kl 19.15 ca

Tisdag 1/9, 29/9, 3/11, 1/12, 19/1, 16/2, 23/3, 27/4, 25/5, 22/6
Lavstigen 8 kl 16.00 ca

Börjelslandet

Mån 24/8, 21/9, 19/10, 23/11, 11/1, 8/2, 15/3, 19/4, 17/5, 14/6
Holmarv 197/ Bygdegården ca 17.45.

Ersnäs

Tisdag 11/8, 15/9, 13/10, 17/11, 15/12, 2/2, 2/3, 13/4, 11/5, 8/6
Fotbollsplan/Klubben kl 17.35 ca

Onsdag 26/8, 23/9, 21/10, 25/11, 13/1, 10/2, 17/3, 21/4, 19/5, 16/6
Ralph Lundstensgården kl 13.15 ca

Forshed

Torsdag 10/9, 8/10, 12/11, 10/12, 28/1, 25/2, 1/4, 6/5, 3/6
Forshed 235 kl 09.20 ca
Bygdegården kl 12.00 ca

Forsnäs

Fredag 14/8, 18/9, 16/10, 20/11, 18/12, 5/2, 5/3, 16/4, 14/5, 11/6
Bjurådalens bygdegård kl 10.00 ca

Forsträskhed 

Måndag 7/9, 5/10, 9/11, 7/12, 25/1, 22/2, 29/3, 3/5, 31/5
Forsträskhed 229

Gammelstad 

Fredag 28/8, 25/9, 23/10, 27/11, 15/1, 12/2, 19/3, 23/4, 21/5, 18/6
Kyrkbyn torget kl 10.10 ca

Grundforshed

Torsdag 10/9, 8/10, 12/11, 10/12, 28/1, 25/2, 1/4, 6/5, 3/6
Grundforshed 11 kl 10.30 ca

Heden

Tisdag 8/9, 6/10, 10/11, 8/12, 26/1, 23/2, 30/3, 4/5, 1/6
Heden 847 kl 11.30 ca

Holfjärden 

Onsdag 26/8, 23/9, 21/10, 25/11, 13/1, 10/2, 17/3, 21/4, 19/5, 16/6
S:a Holfjärden kl 12.30 ca

Hollsvattnet

Tisdag 1/9, 29/9, 3/11, 1/12, 19/1, 16/2, 23/3, 27/4, 25/5, 22/6
Bygdegården/vägskäl Abborrtjärnvägen kl 18.35 ca

Hällbacken

Onsdag 12/8, 16/9, 14/10, 18/11, 16/12, 3/2, 3/3, 14/4, 12/5, 9/6
Busshållplats kl 19.30 ca

Hällfors

Fredag 4/9, 2/10, 6/11, 4/12, 22/1, 19/2, 26/3, 30/4, 28/5
Hällfors 57 kl 08.40 ca

Högsön

Tisdag 8/9, 6/10, 10/11, 8/12, 26/1, 23/2, 30/3, 4/5, 1/6
Före detta Konsum kl 09.00 ca

Måndag 7/9, 5/10, 9/11, 7/12, 25/1, 22/2, 29/3, 3/5, 31/5
Bygdegården kl 18.55 ca

Jämtön

Måndag 7/9, 5/10, 9/11, 7/12, 25/1, 22/2, 29/3, 3/5, 31/5
Före detta affären kl 19.35 ca

Kallax

Fredag 4/9, 2/10, 6/11, 4/12, 22/1, 19/2, 26/3, 30/4, 28/5
Fiskehamnsvägen 84 kl 12.30 ca
Fiskehamnsvägen/Sjöbodsvägen kl 12.50 ca

Karlsvik 

Onsdag 2/9, 30/9, 4/11, 2/12, 20/1, 17/2, 24/3, 28/4, 26/5, 23/6
Disponentvägen 3 kl 19.00 ca

Klöverträsk

Onsdag 2/9, 30/9, 4/11, 2/12, 20/1, 17/2, 24/3, 28/4, 26/5, 23/6
Mitjelvägen 21 kl 17.10 ca

Tisdag 1/9, 29/9, 3/11, 1/12, 19/1, 16/2, 23/3, 27/4, 25/5, 22/6
Före detta affären kl 19.20 ca

Knöppelåsen

Fredag 28/8, 25/9, 23/10, 27/11, 15/1, 12/2, 19/3, 23/4, 21/5, 18/6
Knöppleåsvägen 8 kl 08.45 ca

Kvarnberget

Torsdag 10/9, 8/10, 12/11, 10/12, 28/1, 25/2, 1/4, 6/5, 3/6
Vägskäl kl 12.30 ca

Lingonstigen

Onsdag 12/8, 16/9, 14/10, 18/11, 16/12, 3/2, 3/3, 14/4, 12/5, 9/6
Före detta ICA-källan baksidan kl 15.15 ca

Lulsundet

Fredag 28/8, 25/9, 23/10, 27/11, 15/1, 12/2, 19/3, 23/4, 21/5, 18/6
Skogsvallen kl 09.10 ca

Lulsundsberget

Onsdag 9/9, 7/10, 11/11, 9/12, 27/1, 24/2, 31/3, 5/5, 2/6
Kompanivägen 29-31 kl 11.45 ca

Långsel 

Torsdag 10/9, 8/10, 12/11, 10/12, 28/1, 25/2, 1/4, 6/5, 3/6
Långsel 252 kl 09.45 ca
Garaget kl 11.30 ca

Långtjärn 

Tisdag 8/9, 6/10, 10/11, 8/12, 26/1, 23/2, 30/3, 4/5, 1/6
Långtjärn 644 kl 11.50 ca

Mjölkudden 

Onsdag 9/9, 7/10, 11/11, 9/12, 27/1, 24/2, 31/3, 5/5, 2/6
Slipvägen 17 kl 13.30 ca

Tisdag 25/8, 22/9, 20/10, 24/11, 12/1, 9/2, 16/3, 20/4, 18/5, 15/6
Mjölkuddskyrkan kl 12.15 ca
Mjölkuddens trygghetsboende kl 12.50

Munkeberg 

Måndag 31/8, 28/9, 2/11, 30/11, 18/1, 15/2, 22/3, 26/4, 24/5, 21/6
Munkebergsgatan kl 19.30 ca

Måttsund 

Tisdag 11/8, 15/9, 13/10, 17/11, 15/12, 2/2, 2/3, 13/4, 11/5, 8/6
Medborgarhuset kl 18.45 ca

Onsdag 26/8, 23/9, 21/10, 25/11, 13/1, 10/2, 17/3, 21/4, 19/5, 16/6
Måttsunds byaväg/Långbrovägen parkeringsplats kl 09.30 ca

Mörön 

Onsdag 26/8, 23/9, 21/10, 25/11, 13/1, 10/2, 17/3, 21/4, 19/5, 16/6
Före detta affären kl 10.15 ca

Niemisel

Måndag 7/9, 5/10, 9/11, 7/12, 25/1, 22/2, 29/3, 3/5, 31/5
Affären kl 17.25 ca

Fredag 14/8, 18/9, 16/10, 20/11, 18/12, 5/2, 5/3, 16/4, 14/5, 11/6
Gunnarsbyvägen 35 kl 11.40 ca
Kvarnå förskola kl 10.45 ca
Älvens hus kl 12.10 ca

Notviken 

Måndag 31/8, 28/9, 2/11, 30/11, 18/1, 15/2, 22/3, 26/4, 24/5, 21/6
Lyktgatan kl 19.00 ca

Fredag 28/8, 25/9, 23/10, 27/11, 15/1, 12/2, 19/3, 23/4, 21/5, 18/6
Lekplatsen kl 11.00 ca

Orrbyn 

Tisdag 8/9, 6/10, 10/11, 8/12, 26/1, 23/2, 30/3, 4/5, 1/6
Orrbyn 125 kl 12.25 ca

Persön 

Måndag 31/8, 28/9, 2/11, 30/11, 18/1, 15/2, 22/3, 26/4, 24/5, 21/6
Skolan kl 17.45 ca

Porsöberget 

Fredag 28/8, 25/9, 23/10, 27/11, 15/1, 12/2, 19/3, 23/4, 21/5, 18/6
Mineralvägen/Granitstigen busshållplats kl 12.30 ca

Porsösundet 

Fredag 28/8, 25/9, 23/10, 27/11, 15/1, 12/2, 19/3, 23/4, 21/5, 18/6
Studentvägen 74 kl 13.00 ca

Prästholm Södra

Fredag 14/8, 18/9, 16/10, 20/11, 18/12, 5/2, 5/3, 16/4, 14/5, 11/6
Ubbyn vägskäl kl 08.45 ca

Prästholm Norra

Fredag 14/8, 18/9, 16/10, 20/11, 18/12, 5/2, 5/3, 16/4, 14/5, 11/6
Norra Prästholm 167 kl 12.45 ca

Rutvik 

Måndag 24/8, 21/9, 19/10, 23/11, 11/1, 8/2, 15/3, 19/4, 17/5, 14/6
Flarkenv 9/Bygdegården kl 15.20 ca

Skurholmen 

Fredag 28/8, 25/9, 23/10, 27/11, 15/1, 12/2, 19/3, 23/4, 21/5, 18/6
Storstigen 46 kl 08.15 ca

Skäret 

Tisdag 11/8, 15/9, 13/10, 17/11, 15/12, 2/2, 2/3, 13/4, 11/5, 8/6
Skäret 71 kl 16.20 ca

Smedsbyn 

Måndag 31/8, 28/9, 2/11, 30/11, 18/1, 15/2, 22/3, 26/4, 24/5, 21/6
Smedsgården kl 15.40 ca
Smedsbyv/Kolabergsv busshållplats kl 16.00 ca
Bergeros garage kl 16.15 ca

Sundom 

Mån 24/8, 21/9, 19/10, 23/11, 11/1, 8/2, 15/3, 19/4, 17/5, 14/6
Sundomsv.561/Bygdegården ca 17.00.

Svartöstaden 

Mån 24/8, 21/9, 19/10, 23/11, 11/1, 8/2, 15/3, 19/4, 17/5, 14/6
Skolan fd ca 19.30.

Vitå 

Måndag 7/9, 5/10, 9/11, 7/12, 25/1, 22/2, 29/3, 3/5, 31/5
Vitå Folkets hus kl 18.25 ca

Tisdag 8/9, 6/10, 10/11, 8/12, 26/1, 23/2, 30/3, 4/5, 1/6
Vitåvägen 868 kl 09.30 ca
Isigårdsvägen 162-164 kl 09.50 ca

Torsdag 10/9, 8/10, 12/11, 10/12, 28/1, 25/2, 1/4, 6/5, 3/6
Vitå förskola kl 13.20 ca

Vitåfors Västra

Tisdag 8/9, 6/10, 10/11, 8/12, 26/1, 23/2, 30/3, 4/5, 1/6
Vitåfors västra 561 kl 11.00 ca

Västmark 

Tisdag 1/9, 29/9, 3/11, 1/12, 19/1, 16/2, 23/3, 27/4, 25/5, 22/6
Sågen kl 17.20 ca

Ängesbyn 

Måndag 24/8, 21/9, 19/10, 23/11, 11/1, 8/2, 15/3, 19/4, 17/5, 14/6
Buskvägen 19 kl 18.30 ca

Ängesträsk 

Fredag 14/8, 18/9, 16/10, 20/11, 18/12, 5/2, 5/3, 16/4, 14/5, 11/6
N Norrgren vägskäl kl 09.30 ca

Örarna 

Onsdag 12/8, 16/9, 14/10, 18/11, 16/12, 3/2, 3/3, 14/4, 12/5, 9/6
Bodöbacken kl 16.50 ca

Örnäset

Tisdag 25/8, 22/9, 20/10, 24/11, 12/1, 9/2, 16/3, 20/4, 18/5, 15/6
Rödkallens trygghetsboende kl 08.45 ca
Örnäsgårdens parkering kl 09.40 ca

Kontakta oss

Vill du göra en beställning,har du frågor eller önskar du bokbuss är du välkommen att kontakta oss!

Telefon: 070-370 07 57.
E-post: bokbussen@lulea.se

Vi reserverar oss för eventuella tryckfel, samt ändring eller flyttning av planerade turer vid Force Majeure.