Folke Isaksson har skrivit lyrik, reportage och essäer men även gjort både radio- och teveprogram. Mellan 1949 och 1975 var han kulturskribent för Expressen, Morgontidningen och Dagens Nyheter.
Folke Isaksson engagerade sig socialt och politiskt vilket märks i böcker och artiklar från 1960- och 1970-talen.
Han debuterade 1951 med diktsamlingen Vinterresa och skrev ytterligare några diktsamlingar innan han tystnade som poet under en lång period. Han hade tröttnat på lyriken och ville skriva annat. 1981 återkom han till poesin med Tecken och under. Den fick ett mycket varmt mottagande och såldes i många tusen exemplar, vilket är ovanligt för lyrik.
August-nominerad
I diktsamlingen Stenmästaren (2003) har han inspirerats av medeltida stenskulpturer från Gotlands kyrkor och dragit paralleller till nutiden. ”Man anar en underton av vemodig förtvivlan i Folke Isakssons tidsanalys, över att det mänskliga fortfarande är så illa ute. Han ömkar de lättrogna för deras övertro, ’de grundlösa drömmarna om ett himmelrike på jorden’”, skriver Thure Stenström, Svenska Dagbladet (2003-04-11).
Stenmästaren nominerades till Augustpriset.
Osäkra glimtar av ett oförklarligt ljus (2005) är den tredje i genren prosadikter. Tommy Olofsson (Svenska Dagbladet 2005-09-23) njuter i fulla drag av diktsamlingen: ”Man måste överlag beundra precisionen i Folke Isakssons iakttagelser och den osvikligt följsamma smidigheten i hans stilkonst”.
Folke Isakssons erfarenhet av livet i Norrbotten är publicerad i skriften Periferi – Centrum tillsammans med en annan författare från periferin, nobelpristagaren Seamus Heaney. Boken är en sammanställning från deras föreläsning vid Luleå tekniska universitet när Nobelpriset fyllde 100 år.
Under Låna och läs har vi samlat ett urval av titlarna. Prova att skriva "isaksson, folke" i sökfältet så kan du hitta mer av författaren.